Najciekawsze cytaty z prezesa NBP Adama Glapińskiego o inflacji i stopach

wypowiedzi glapińskiego o inflacji

W tym świetle nasze stopy są wciąż wysokie, wyższe od inflacji za rok – mówił prezes NBP. Jak oceniał, w tym miesiącu inflacja będzie już w okolicy 7 proc., a na koniec roku między 6 a 7 proc. Inflacja będzie wynosiła około 5 proc., ale niektóre szanowane ośrodki analityczne mówią nawet inflacji poniżej 4 proc. 5 rzeczy potrzebnych do rozpoczęcia handlu w dniu W I kwartale – mówił prezes banku centralnego. Październikowa obniżka stóp procentowych prawdopodobnie nie była ostatnią w cyklu rozluźniania polityki pieniężnej. Prezes NBP Adam Glapiński na czwartkowej konferencji prasowej zapewniał, że inflacja w najbliższych kwartałach będzie nadal szybko malała.

W porównaniu z poprzednim miesiącem inflacja wyniosła 1,1 procent. W lutym wzrost cen towarów i usług wynosił w ujęciu rocznym 18,4 procent, co było najwyższym poziomem od grudnia 1996 roku. RPP obniżyła w październiku stopy procentowe o 0,25 pkt proc. I stopa referencyjna NBP spadła do 5,75 proc., zgodnie z prognozami. Zaskoczyła za to we wrześniu, gdy zdecydowała się na pierwszą obniżkę stóp i to od razu w skali aż 0,75 pkt proc. RPP przerwała wtedy roczną stabilizację stóp na poziomach najwyższych od dwóch dekad.

Kim jesteśmy

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,4 proc., nośników energii o 0,2 proc., a paliw spadły o 4,2 proc. Prezes Narodowego Banku Polskiego na pytanie, czy w obecnychwarunkach https://www.investorynews.com/reyting-pamm-schetov-2/ warto brać kredyt mieszkaniowy, odpowiedział, że “nie ma powodu,żeby się przestraszyć i nie brać kredytu”. – Gospodarka polska się dobrzerozwija – to jest podstawa.

wypowiedzi glapińskiego o inflacji

Przez większość tego okresu Adam Glapiński przekonywał, że inflacja jest problemem przejściowym. Przykładowo w lipcu, w wywiadzie dla portalu Salon24, mówił, że wzrost cen nadal jest zgodny z celem NBP. W połowie marca, w wywiadzie dla tygodnika „Sieci”, Glapiński mówił, że inflacja jest niska i zgodna z celem inflacyjnym NBP, wynoszącym 2,5 proc.

Polska wśród liderów wzrostu wynagrodzeń. W Unii wyprzedzają nas tylko trzy kraje

Nadal nie ma porozumienia Polski z Ukrainą w sprawie eksportu zbóż. – To temat bardzo ważny, ponieważ to bardzo duża część naszej gospodarki. Kilka milionów ludzi jest związanych z tym sektorem – powiedział w rozmowie z TVN24 BiS Mykoła Solski, minister polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy.

  1. Inflacja w Polsce w marcu wyniosła 1,9 procent rok do roku – podał Główny Urząd Statystyczny.
  2. Lipcowa projekcja NBP sugerowała, że dynamika cen dotknie górnej granicy pasma dopuszczalnych odchyleń od celu NBP pod koniec 2025 r.
  3. Według niego podwojenie kwoty wolnej od PIT do 60 tys.
  4. W sumie czynniki te będą istotnie podbijały dynamikę cen i od II kw.
  5. (..) Proszę o tym pamiętać i bronić naszego złotego – mówił.
Sara
 

Hi I am Sara. I am a cinematographer and a passionate blogger. My genre of interest is all about filmmaking gadgets. Well, I review all kinds of gadgets for filmmaking from the market. So I am here to help you choose the best filmmaking gadgets for you to get started.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: