Konferencja Adama Glapińskiego “Pokonaliśmy hydrę wysokiej inflacji”

wypowiedzi glapińskiego o inflacji

Czwartkowe wystąpienie Glapińskiego nie dało jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który z tych scenariuszy jest najbardziej prawdopodobny. Prezes NBP wskazywał, że dotychczasowe obniżki stóp nie zmieniają oczekiwanego terminu powrotu https://www.fx770.net/forex-week-in-the-ruck-view-23-grudzien-2019-23-grudzien-2019/ inflacji do celu. Lipcowa projekcja NBP sugerowała, że dynamika cen dotknie górnej granicy pasma dopuszczalnych odchyleń od celu NBP pod koniec 2025 r. Ta projekcja bazowała na założeniu, że stopy procentowe pozostaną bez zmian.

Decyzję w tej sprawie podjęło w piątek walne zgromadzenie spółki. Wcześniej tego dnia ze stanowiska szefa PKP został odwołany Krzysztof Mamiński. Ministerstwo Sprawiedliwości chce zniesienia obligatoryjności orzekania przepadku aut nietrzeźwych kierowców. Na rządowych stronach opublikowano informacje o projekcie zmian w Kodeksie karnym. Wystąpiła awaria Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC) – podał w piątek resort finansów. Zapewniono, że podjęto kroki, aby przywrócić pełną funkcjonalność systemu.

Płace rosną, czyli stopy procentowe nie spadną? RPP ma argument

Polska jest najszybciej rozwijającym się krajem na świecie obok Korei Południowej, a o tym się nie mówi. Przytoczył filmik, w którym przypomniał, że już w kwietniu prognozował inflację rzędu 7 proc. Teraz na koniec bieżącego roku prognozuje 6-7 proc., a na koniec przyszłego roku — 4 proc. Inflacja w Polsce w marcu wyniosła 1,9 procent rok do roku – podał Główny Urząd Statystyczny.

  1. — Myślę, że sprawdzi się to, co prezes powiedział, być może będzie trochę lepiej.
  2. Odnosząc się do tego faktu, Glapiński stwierdził, że państwa te to małe gospodarki.
  3. Główna stopa NBP, stopa referencyjna, pozostała na poziomie 6,75 proc.
  4. Ale, jak tłumaczył Glapiński, inflacja od lipca malała szybciej niż wynikało z projekcji.

Gospodarka wciąż pogrążona jest w stagnacji – oceniają analitycy wpływowych think-tanków. Minister gospodarki i finansów Bruno La Maire chce go obniżyć do 3 proc. To oznacza zmniejszenie wydatków z budżetu o 80 mld euro. — Nie ma żadnego konfliktu we władzach banku.

Marzec 2020 „Nie ma mowy o recesji w Polsce”

Biały Dom wzywa Kongres do pilnego przyjęcia ustawy odblokowującej środki na pomoc dla Ukrainy. Ostatni rok jego życia został opisany przez czterech mężczyzn w kronikach nazwanych – od greckiego słowa euangelion – „dobrymi nowinami”. Kierowany przez Aravinda Srinivasa start-up Perplexity chce odesłać tradycyjną wyszukiwarkę internetową do muzeum. A kluczem do sukcesu ma być wspierająca użytkowników sztuczna inteligencja.

wypowiedzi glapińskiego o inflacji

Z tej okazji warto przypomnieć, co prezes NBP mówił ostopach procentowych i inflacji przez ostatnie trzy lata. Więcej o podnoszeniu stóp procentowych w innych państwach naszego regionu przeczytasz w analizie wypowiedzi Władysława Kosiniaka-Kamysza. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w kolejnych miesiącach (z wyjątkiem czerwca) rosła, osiągając jesienią rekordowy poziom. W porównaniu do poprzedniego miesiąca, a w listopadzie aż o 7,8 proc. (wartość inflacji zostanie jeszcze skorygowana).

Glapiński: nie zakończyliśmy cyklu podwyżek stóp procentowych

– Płaskowyż się kończy i następuje na łeb, na szyję spadek inflacji w dół – mówił szef banku centralnego. Dodał jednak, że nie zakończono cyklu podwyżek stóp procentowych. Ostatnie komunikaty Rady i wypowiedzi prezesa NBP są na tyle niejednoznaczne, że ekonomiści mocno różnią się w prognozach dalszej ścieżki stóp procentowych. Analitycy z Santander Bank Polska uważają, że w tym roku dojdzie jeszcze tylko do jednej obniżki stopy referencyjnej o 0,25 pkt proc., po czym pozostanie ona na poziomie 5,5 proc.

— Myślę, że sprawdzi się to, co prezes powiedział, być może będzie trochę lepiej. Jeśli nic nadzwyczajnego się nie zdarzy, to rzeczywiście inflacja będzie dalej spadała. W NBP pierwotnie szacowano, 10 maja – GBP gwałtownie w górę USD w dół kryptowaluty i metale w centrum uwagi że będzie 6-7 proc. Ale jaki będzie ostateczny odczyt, zobaczymy — wskazała Ancyparowicz. Sejm powołał profesora Adama Glapińskiego na drugąkadencję w fotelu prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Xavier
 

I'm Xavier. I am a professional writer and blogger. It all started when I fell in love with my camera, which was presented to me when I was ten as a birthday gift. Since then, I wanted to become a cinematographer and also succeeded in that. So I am here researching and reviewing the filmmaking gadgets and giving out my top gadgets from the market.I hope you find my review articles interesting and helpful.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: